Η Ανακύκλωση άρχισε: Ανακυκλώδεντρο

Αρχίσαμε εδώ και μερικές μέρες στο σχολείο μας το Πρόγραμμα Ανακύκλωσης. Θέλουμε να ευαισθητοποιήσουμε τα παιδιά όχι απλώς στο θέμα Ανακύκλωση αλλά στο τρίπτυχο Reduce-Reuse-Recycle: Μειώνω-Επαναχρησιμοποιώ-Ανακυκλώνω.

Στο πλαίσιο αυτό υπήρξε ένας καταιγισμός ιδέων με βίντεο, παραμύθια, φωτογραφίες. Κάπως έτσι ήρθε και μια κατασκευή που δε θα μπορούσε να είναι παρά με ανακυκλώσιμα υλικά. Με κούτες σούπερ μάρκετ κόψαμε κύκλους που τους βάψαμε μπλε όπως η θάλασσα. Με ένα αυτοσχέδιο στένσιλ από κούτα, διαφορετικό για κάθε παιδί ζωγραφίσαμε βουνά και δάση (καφέ και πράσινο) και η Γη μας ήταν έτοιμη. Πάνω στη γη κολλήσαμε 3 βέλη, τα 3 βέλη της ανακύκλωσης που τα σχεδιάσαμε όπως μπορούσαμε πάνω σε εφημερίδες και τα κόψαμε. Το ανακυκλώ-δεντρο είναι έτοιμο και θα μας περιμένει για πολλές μέρες για να μας θυμίζει τη Γη που πονάει από την υπερκατανάλωση και την απροσεξία μας.
dentrogi1 dentrogi2