ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-2018

EΓΓΡΑΦΕΣ  ΓΙΑ  ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ  ΕΤΟΣ  2017-2018

0ι  εγγραφές  για  τη νέα  σχολική  χρονιά  θα  γίνονται  από  2-5-2017 ως και 19-5-2017  καθημερινά  από  τις  12.00-12.30

Οι  αιτήσεις ,  για  να  γίνονται  δεκτές,  θα  πρέπει  να  έχον  έτοιμα  ΟΛΑ τα παρακάτω  δικαιολογητικά.

1. Δελτίο στοιχείων εγγραφόμενου παιδιού, προκειμένου να αναζητήσει το σχολείο το

πιστοποιητικό  γέννησης  του  παιδιού.

1. Λογαριασμός ΟΤΕ/ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ  ή άλλο επίσημο έγγραφο, για  πιστοποίηση της διεύθυνσης
    (Το όνομα πάνω στο έγγραφο να εμφανίζεται και στο πιστοποιητικό γέννησης του  παιδιού,

δηλαδή να είναι το όνομα του ενός από τους δύο γονείς).

1. Φωτοτυπία της σελίδας του  βιβλιαρίου  υγείας-εμβολίων του παιδιού, στην οποία φαίνεται ότι

το παιδί έχει κάνει όλα τα απαραίτητα εμβόλια

1. Ατομικό δελτίο  υγείας μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ)  (είναι το χαρτί του παιδιάτρου)
  2. Υπεύθυνη δήλωση  του  γονέα  για  το  ποιος  θα  παραλαμβάνει  το   παιδί από το  σχολείο
  3. Αίτηση εγγραφής  στο  νηπιαγωγείο- ολοήμερο
  4. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (μόνο για τους πολύτεκνους, όχι τους τρίτεκνους)

Τα  δικαιολογητικά  1,4,5,6,  θα  τα  πάρετε  από  το  νηπιαγωγείο.

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ

Νήπια  θεωρούνται  όλα  τα  παιδιά  που  έχουν  γεννηθεί  το  2012

Προ-νήπια  θεωρούνται  όλα  τα  παιδιά  που  έχουν  γεννηθεί  το  2013

Για  τα  νήπια  η φοίτηση  είναι υποχρεωτική.

Το 10ο νηπιαγωγείο Κερατσινίου είναι μόνο ολοήμερο και όσοι κάνουν  εγγραφή  σ? αυτό θα παρακολουθήσουν καθ?  όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς το ωράριο που θα δηλώσουν από την αρχή του έτους, χωρίς αλλαγές στο μέσον της χρονιάς.

Στο ολοήμερο τμήμα για να γίνουν δεκτά τα νήπια πρέπει και οι δύο γονείς να προσκομίσουν σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας αν είναι άνεργοι, ή αν ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες (πολύτεκνοι, μονογονεϊκές οικογένειες κλπ).

Στο  10ο νηπιαγωγείο  Κερατσινίου  θα  γίνουν δεκτά  50  παιδιά. Προτεραιότητα έχουν  τα  νήπια.  Μόνο  αν  υπάρξουν  κενά θα  συμπληρωθούν  από  προ-νήπια. Προτεραιότητα  έχουν  τα  προνήπια  των  πολυτέκνων (4 παιδιά και πάνω)  και  των  εκπαιδευτικών του όμορου δημοτικού.  Στη  περίπτωση  που  υπάρξουν  κενές θέσεις κι εφόσον κριθεί απαραίτητο θα γίνει κλήρωση.
Παρακαλούνται  οι  γονείς  να  ελέγχουν  πρώτα  τις  οδούς  για  να  δουν  αν  ανήκουν  στα  όρια  του  10ου νηπιαγωγείου

Οι  αιτήσεις  θα  γίνονται  δεκτές  μόνο  από  την  διευθύντρια  και μόνο  τις  ώρες  που  προαναφέρονται

Δε  γίνονται  εγγραφές  τον Ιούνιο και τον Σεπτέμβριο.

Η προϊσταμένη

Ειρήνη Χατζηδημητρίου