ΕΓΡΑΦΕΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2019-20

EΓΓΡΑΦΕΣ  ΓΙΑ  ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ  ΕΤΟΣ  2019-2020

0ι  εγγραφές  για  τη νέα  σχολική  χρονιά  θα  γίνονται  από  6-5-2019 ως και 20-5-2019  καθημερινά  από  τις  12.00-12.45

Οι  αιτήσεις ,  για  να  γίνονται  δεκτές,  θα  πρέπει  να  έχουν  έτοιμα  ΟΛΑ τα παρακάτω  δικαιολογητικά.

1. Αίτηση εγγραφής– Υπεύθυνη δήλωση για την εγγραφή μαθητή/μαθήτριας στο νηπιαγωγείο.
  2. Λογαριασμός ΟΤΕ/ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ  ή άλλο επίσημο έγγραφο, για  πιστοποίηση της διεύθυνσης
    (Το όνομα  επάνω στο έγγραφο να είναι  το όνομα του ενός από τους δύο γονείς  του παιδιού)
  3. Φωτοτυπία της σελίδας του  βιβλιαρίου  υγείας-εμβολίων του παιδιού, στην οποία φαίνεται ότι

το παιδί έχει κάνει όλα τα απαραίτητα εμβόλια

1. Ατομικό δελτίο  υγείας μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ)  (είναι το χαρτί του παιδιάτρου)
  2. Υπεύθυνη δήλωση  του  γονέα  για  το  ποιος  θα  παραλαμβάνει  το   παιδί από το  σχολείο
  3. Αίτηση εγγραφής  στο  ολοήμερο , στην πρωινή υποδοχή, ή μόνο στο πρωινό ωράριο
  4. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (για τους τρίτεκνους και τους πολύτεκνους μόνο)

Τα  δικαιολογητικά  1,4,5,6,  θα  τα  πάρετε  από  το  νηπιαγωγείο.

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ

Νήπια  θεωρούνται  όλα  τα  παιδιά  που  έχουν  γεννηθεί  το  2014

Προ-νήπια  θεωρούνται  όλα  τα  παιδιά  που  έχουν  γεννηθεί  το  2015

Το 10ο νηπιαγωγείο Κερατσινίου είναι και ολοήμερο και όσοι κάνουν  εγγραφή  σ’ αυτό θα παρακολουθήσουν καθ’  όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς το ωράριο που θα δηλώσουν από την αρχή του έτους, χωρίς αλλαγές στο μέσον της χρονιάς.

Στο ολοήμερο τμήμα για να γίνουν δεκτά τα παιδιά  πρέπει και οι δύο γονείς να προσκομίσουν σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας αν είναι άνεργοι, ή αν ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες (πολύτεκνοι, μονογονεϊκές οικογένειες κλπ).

Στο  10ο νηπιαγωγείο  Κερατσινίου  θα  γίνουν δεκτά  44  παιδιά. Εφόσον στο δήμο Κερατσινίου Δραπετσώνας  από  το σχολικό έτος 2019-20  θα εφαρμόζεται  η δίχρονη υποχρεωτική προσχολική αγωγή, είναι υποχρεωτικό όλα τα παιδιά νήπια και προνήπια να προβούν σε εγγραφή.

Θα γίνουν δεκτές όλες οι αιτήσεις, αρκεί να είναι εντός των σχολικών μας ορίων.(ΕΔΩ)  Αν ο αριθμός των αιτήσεων ξεπεράσει τις 44, τότε τριμελής επιτροπή της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Πειραιά, και όχι του 10ου νηπιαγωγείου, αποφασίζει ποια παιδιά παραμένουν στο 10ο και ποια θα πάνε στα όμορα νηπιαγωγεία, με σκοπό να μην μείνει εκτός σχολείου κάποιο παιδί.
Παρακαλούνται  οι  γονείς  να  ελέγχουν  πρώτα  τις  οδούς  για  να  δουν  αν  ανήκουν  στα  όρια  του  10ου νηπιαγωγείου

Οι  αιτήσεις  θα  γίνονται  δεκτές, όλες,  μόνο  από  την  διευθύντρια  και μόνο  τις  ώρες  που  προαναφέρονται

Δε  γίνονται  εγγραφές  τον Ιούνιο και τον Σεπτέμβριο.

Η προϊσταμένη

Ειρήνη Χατζηδημητρίου