ΕΠΑΝΕΝΑΡΞΗ

12ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Αγαπητοί γονείς,
από τη Δευτέρα 1/6/20 έως την Παρασκευή 26/6/20 το νηπιαγωγείο μας θα λειτουργήσει σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ. Συγκεκριμένα: το κάθε τμήμα θα λειτουργεί σε δύο υποτμήματα την πρώτη εβδομάδα :Α΄τμήμα: (Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή) και Β΄τμήμα (Τρίτη- Πέμπτη).Τη δεύτερη εβδομάδα Α΄τμήμα ((Τρίτη- Πέμπτη) και Β΄τμήμα (Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή) . Παρακαλούνται οι γονείς να τηρούν τόσο τις μέρες, όσο και τις ώρες προσέλευσης και αποχώρησης (8:15-8:30 και 12:50-13:00). Δεν επιτρέπεται αλλαγή των παιδιών που έχει το κάθε τμήμα . Κανένα παιδί δε θα γίνεται δεκτό , γιατί υπάρχει αυστηρή σύσταση για διαχωρισμό σε μικρές ομάδες που αποτελούνται σταθερά από τα ίδια παιδιά και δεν αναμιγνύονται μεταξύ τους. Οι γονείς δεν εισέρχονται στο χώρο του σχολείου, αλλά παραδίδουν και παραλαμβάνουν το παιδί από την εκπαιδευτικό στην εξωτερική πόρτα του νηπιαγωγείου. Τα παιδιά πρέπει να φορούν απλά , άνετα ρούχα και παπούτσια (χωρίς κορδόνια, ζώνες, τιράντες), ώστε να αυτοεξυπηρετούνται. Στην τσάντα τους ( η οποία θα πρέπει να ελέγχεται και να απολυμαίνεται καθημερινά) θα πρέπει να έχουν μωρο- μάντιλα ( χωρίς οινόπνευμα) για την τουαλέτα, χαρτομάντιλα, μπουκαλάκι νερό ( ίσως και δύο), μια πετσέτα φαγητού,ένα κολατσιό μέσα σε τάπερ. Δεν υπάρχει δυνατότητα για τρόφιμα ψυγείου (πχ. γιαούρτι). Οι γονείς θα πρέπει να ελέγχουν τα παιδιά τους κάθε πρωί(θερμομέτρηση) και να τα κρατούν σπίτι αν παρουσιάζουν ύποπτα συμπτώματα (όπως πυρετός, βήχας). Ενημερώνετε τηλεφωνικά ή με μήνυμα την υπεύθυνη νηπιαγωγό. Εκτός σχολείου κρατάμε τις αποστάσεις και αποφεύγουμε χώρους συνωστισμού.
Με υπευθυνότητα και συνεργασία θα κρατήσουμε τα παιδιά, τους εκπαιδευτικούς και τις οικογένειές τους ασφαλείς και υγιείς.
Ο Σύλλογος Διδασκόντων