17η Νοεμβρίου στο σχολείο

kyradimokratia1Σήμερα η μέρα ήταν μικρή. Μα φροντίσαμε να την κάνουμε μεγάλη:

Με κουκολοθέατρο την Ντενεκεδούπολη της Ευγενίας Φακίνου και τραγούδια από το ομώνυμο cd του Γιάννη Μαρκόπουλου (εντάξει, εμείς ένα τραγουδήσαμε, την «Ντενεκεδούποληηηη»).

Με 12.410+1 γαρύφαλλα, ένα υπέροχο animation με ήρωα ένα γάτο στο Πολυτεχνείο.Και προσπαθήσαμε να καταλάβουμε πόσο σημαντικό είναι να διαλέγουμε εμείς τον «αρχηγό» μας και να τον αλλάζουμε όταν αυτός κάνει πολλά λάθη και δε θα μας βοηθά.

Με την «Κυρά Δημοκρατία» της Κωνσταντίνας Αρμενιακού, ένα πολύ καλό παραμύθι που δείχνει τις διαφορές της Δημοκρατίας και της Δικτατορίας.

Με ένα πείραμα ζωής και δημοκρατίας για να βιώσουμε πως «όλοι μαζί, όλοι μαζί, είμαστε πάντα πιο δυνατοί».

Και του χρόνου, καλύτεροι πολίτες και καλύτερη δημοκρατία για όλους τους Έλληνες.