Πασχαλινό εργαστήρι 10ου Νηπιαγωγείου Κερατσινίου

Την Παρασκευή 3 Απριλίου πραγματοποιούμε στις τάξεις των δύο τμημάτων το φετινό πασχαλινό μας εργαστήρι. Στα δύο τμήματα θα φτιαχτούν καλάθια, λαμπάδες και άλλες κατασκευές (το κάθε τμήμα διαφοροποιεί τις κατασκευές του) με τους γονείς και τα παιδιά. Το εργαστήρι θα διαρκέσει από τις 11:15 μέχρι τη 1:15 και θα είναι ανοιχτό για τους γονείς όλων των παιδιών. Περιμένουμε γονείς, γιαγιάδες, παππούδες και όποιον άλλον νομίζει ότι θέλει να έρθει και να αφιερώσει μία ώρα με το παιδάκι του.

Στο πρώτο τμήμα το πρόγραμμα του εργαστηρίου έχει ως εξής:
11:15-11:45 ανάγνωση από γονείς στα παιδιά του παραμυθιού του Όσκαρ Ουάιλντ «Ο Εγωιστής Γίγαντας»
11:45-12:15 δημιουργία πήλινων πασχαλινών καλαθιών
12:15-13:15 δημιουργία λαμπάδας με 4 διαφορετικές τεχνικές (επιλογή των παιδιών)

Στο 2ο τμήμα: θα φτιάξουμε πασχαλινές κατασκευές από υλικά που για τα σπίτια μας είναι άχρηστα, για το σχολείο όμως είναι …πολύτιμα.
Ένας κούνελος από τετραπάκ.
Ένας αυγουλάς από κανσόν και σε συνδιασμό των δύο παραπάνω…
Έναν αυγοκούνελο από εφημερίδες. Για το λόγο αυτό παρακαλούμε όλους όσους έρθουν να μας φέρουν και από μια εφημερίδα. Σας περιμένουμε όλους.pasxalino ergastiri