Εργαστήρι και Πασχαλινές κατασκευές

Τα παιδιά με ανυπομονησία και ενθουσιασμό περιμένουν τους γονείς τους ή τη γιαγιά, την θεία να επισκεφθεί το Νηπιαγωγείο μας , να κατασκευάσουν παρέα διακοσμητικά , κατασκευές για το Πάσχα. Με ανακυκλώσιμα υλικά, χάρτινα κουτιά από χυμούς, εφημερίδες, χαρτόνια, υλικά καθημερινά και απλά που μας περισσεύουν, αλλά είναι τόσο χρήσιμα και πολύτιμα στα χέρια των παιδιών. Κορδέλλες, κουμπιά, χρωματιστές πούλιες,  σύρμα πίπας κ.α γίνονται οι σύμμαχοί μας στην προσπάθειά μας. Αλλά το βασικό συστατικό της δημιουργίας είναι το χαμόγελο των παιδιών που χαίρονται όταν οι δικοί τους άνθρωποι είναι στο χώρο του σχολείου μας, στιον δικό τους χώρο, που περνούν τόσες ώρες κάθε μέρα. Λαγοί, Αυγά διακοσμημένα από χάρτινη κούτα, Kουνέλια γεμισμένα με εφημερίδα. Μια μικρή παρουσίαση των τόσο διαφορετικών Πασχαλινών διακοσμητικών που φτιάχτηκαν στο Εργαστήρι μας. Ευχαριστούμε τους γονείς για τη συμμετοχή τους.

ev-anagnosti.blogspot.gr